top of page
icon_ortopediaa.png

Ortopedia i rehabilitacja

Naukowcy udowodnili korzystny wpływ terapii tlenowej na tkankę kostną, chrząstkę, struktury okołostawowe oraz mięśnie szkieletowe. Ortopedzi podkreślają, że tlen hiperbaryczny pomaga uśmierzyć ból, zmniejszyć stan zapalny i wspomaga proces regeneracji uszkodzonych tkanek. 

Podstawowe przykłady zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej w ortopedii i rehabilitacji to:

  • leczenie po złamaniach i zwichnięciach,

  • terapie po operacjach ortopedycznych, np. wstawienia endoprotezy,

  • leczenie urazów i bólu kręgosłupa,

Pozostałe wskazania do stosowania tlenoterapii hiperbarycznej w rehabilitacji ortopedycznej

ZAPALENIE KOŚCI

Tlenoterapia hiperbaryczna doskonale sprawdza się jako leczenie wspomagające zapalenia kości i przyczynia się do:

  • zwiększenia ilości tlenu rozpuszczonego fizycznie w osoczu, 

  • poprawy przepływu krwi w uszkodzonych kończynach, 

  • wzrostu ciśnienia tlenu w kościach i otaczających tkankach miękkich, 

  • pobudzenia aktywności elementów budujących tkankę łączną (makrofagów).

Dochodzi do nasilenia procesu tworzenia się naczyń włosowatych, ustępowania procesu zapalnego, przyśpieszenia procesu gojenia oraz efektu bakteriobójczego, zwłaszcza jeśli chodzi o bakterie beztlenowe, które przyczyniają się często do pourazowych zakażeń kości. 

URAZY KOŚCI

Zabiegi w komorze hiperbarycznej przyspieszają proces zrastania uszkodzonej kości oraz wpływają korzystnie na mikro krążenie w okolicy rany pourazowej.

OSTEOCHONDROZA I OSTEOPOROZA

Osteochondroza to degeneracyjno-dystroficzne schorzenie kręgosłupa powstałe w wyniku uszkodzenia krążków międzykręgowych. U chorych z nasilonymi dolegliwościami neurologicznymi w jej przebiegu, obserwuje się wysoką skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej, szczególnie w połączeniu z leczeniem chirurgicznym.

Tlenoterapia hiperbaryczna sprawdza się również w leczeniu osteoporozy, która powoduje postępujący ubytek masy kostnej, osłabienie struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatność na złamania. Zabiegi w komorze powodują wówczas zmniejszenie nasilenia obrzęku tkanek, które po długotrwałej tlenoterapii całkowicie ustępuje i przywracana jest prawidłowa ruchomość stawów.

MARTWICA KOŚCI

Choroba ta jest częstym powikłaniem radioterapii. Dochodzi wówczas do niedotlenienia tkanek, defektu osteogenezy (proces powstawania kości) oraz osteolizy (rozpuszczanie kości) i śmierci tkankowej.

Dzięki zabiegom tlenoterapii hiperbarycznej, komórki usuwające martwą kość (osteoklasty), otrzymują dostateczną ilość tlenu do efektywnego działania. Tlenoterapię hiperbaryczną stosuje się w tym przypadku z antybiotykoterapią, a także w okresie poprzedzającym, jak i po postępowaniu chirurgicznym.  Na skuteczność leczenia wpływa głównie wczesne zdiagnozowanie choroby. 

FIBROMIALGIA

Fibromialgia charakteryzuje się przewlekłym, wieloogniskowym bólem mięśni i stawów. U pacjentów poddanych tlenoterapii hiperbarycznej stwierdza się istotne zmniejszenie liczby bolesnych punktów uciskowych, nadmiernie wrażliwe na ucisk oraz podwyższenie tolerancji na ból.

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA

Objawy zespołu cieśni nadgarstka, wynikają z ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy podstawy dłoni. Już po kilkunastu sesjach w komorze hiperbarycznej pacjenci potwierdzają istotne zmniejszenie się nasilenia bólu i obrzęku oraz znaczący wzrost zakresu ruchomości stawu nadgarstka.

Ortopedia-1.jpg
Ortopedia-2.jpg
Ortopedia-3.jpg
bottom of page