top of page
icon_sport.png

Sport 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tlenoterapia hiperbaryczna jest tak skuteczna, że w 2006 r. Komisja Etyczna Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) miała spory problem, czy dopuścić ją do powszechnego użytku przez sportowców. Wszystko za sprawą dowodów na to, że tlenoterapia hiperbaryczna powoduje znaczne zwiększenie wydolności organizmu i przyśpieszenie regeneracji potreningowej. W końcu jednak WADA powstrzymała się od dodania jej do listy zabronionych substancji i metod, jako że praktyka jest w pełni naturalna.

Kariera sportowca to ciągłe treningi, regeneracja potreningowa i walka z kontuzjami. Dla osób aktywnych fizycznie liczy się ich optymalna kondycja na co dzień. Tlenoterapia hiperbaryczna znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach sportu, od lekkoatletyki, przez piłkę nożną, hokej (NHL), koszykówkę (NBA), pływanie czy sztuki walki.

 

Dzięki stosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej dochodzi do:

  • przyspieszenia metabolizmu (przemiany materii),

  • zwiększenia natlenienia tkanek (minimum o 25%),

  • wzmocnienia układu odpornościowego,

  • redukcji tkanki tłuszczowej,

  • obniżenia poziomu odwodnienia organizmu,

  • zmniejszenia chronicznego zmęczenia,

  • spowolnienia procesu starzenia się organizmu.

W okolicznościach intensywnego treningu – np. przygotowania sportowca do zawodów – tlenoterapia prowadzi do  szybszej regeneracji organizmu po wysiłku oraz zmniejszenia jego zakwaszenia. Szybsza regeneracja to głównie zasługa sprawniejszego transportu tlenu i odżywienia komórek dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlenu w komorze hiperbarycznej.

Dzięki temu kuracja HBOT jest skuteczna w przypadku leczenia kontuzji kości, stłuczenia mięśni, skręcenia stawów, naderwania więzadeł itp. Krążenie krwi w uprzednio zamkniętym naczyniu krwionośnym w miejscu kontuzji zostaje przywrócone, a tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać. Jak twierdzą specjaliści – przy użyciu hiperbarycznej komory tlenowej, wyleczenie skręconej kostki może zająć 4 dni zamiast 8, a stłuczonego uda w ciągu tygodnia zamiast 3 tygodni. Szkockie badania przeprowadzone na piłkarzach dowodzą, że po zastosowaniu HBOT, czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku, obciążeniu i urazach organizmu, skrócił się o 70%.

Tlenoterapia hiperbaryczna to także doskonały środek na zredukowanie bólu i obrzęków, a także powstrzymanie rozwoju bakterii w miejscach urazu. Dzięki niej, w wyniku zredukowania czasu trwania dolegliwości, zmniejszenia stanów zapalnych oraz przyspieszenia procesów rehabilitacji i rekonwalescencji, sportowcy mogą znacznie obniżyć koszty swojego leczenia.

unsplash-image-jpg30s6n.jpg
unsplash-image-jpg304tp.jpg
bottom of page